Joga a Strečingové Cvičenia pre Zdravý Chrbát a Svaly

Zdravý chrbát je základom pohodlného a aktívneho života. S dlhými hodinami strávenými v sedení pri počítači alebo náročnými fyzickými aktivitami sa môžu objaviť bolesti chrbta a napätie vo svaloch. Joga a strečingové cvičenia ponúkajú účinný spôsob, ako udržať svoj chrbát v dobrej kondícii a posilniť svaly. Tu je niekoľko jednoduchých cvičení, ktoré môžete začleniť do svojej dennodennej rutiny.

Supta Kapotasana (Ankle-to-Knee Pose)

Toto jógové cvičenie pomáha uvoľniť svaly chrbta, bedier a stehien. Ležte na chrbte, ohnite jednu nohu v kolene a položte ju na druhú stranu kolena tej druhej nohy. Potom zdvihnite obidve nohy smerom k hrudníku a udržujte túto polohu niekoľko sekúnd. Výdychom pomaly spúšťajte nohy a opakujte na druhú stranu.

Zlepšte svoje cvičebné aktivity s kvalitnými podložkami na cvičenie! Zabezpečte si pohodlné a bezpečné prostredie pre vaše cvičebné rutiny. Kliknite a vyberte si tu svoju ideálnu podložku!

Ardha Matsyendrasana (Half Spinal Twist Pose)

Toto cvičenie pomáha zvýšiť flexibilitu chrbta a rozvoj svalových tkanív. Sedíte na zemi so spodnými končatinami natiahnutými pred seba. Ohnite jednu nohu tak, aby vaša päta bola vedľa kolena druhej nohy. Otočte sa smerom k ohnutému kolenu a držte sa nohy. Opakujte na druhú stranu.

Marjariasana-Bitilasana (Cat-Cow Pose)

Toto cvičenie pomáha uvoľniť napätie v chrbtici a zlepšiť flexibilitu chrbta.

  • Položte sa na ruky a kolená, pričom zápästia sú priamo pod ramenami a kolená pod panvou.
  • Pri nádychu zdvihnite hlavu a ohnite chrbát nahor (Cow Pose).
  • Pri výdychu zahnete chrbát dohora a tlačte hlavu dolu (Cat Pose).
  • Opakujte tento pohyb niekoľkokrát na hlbokých nádychov a výdychov.

Vrksasana (Tree Pose)

Toto je ideálne cvičenie na zlepšenie rovnováhy a posilnenie chrbtových svalov. Stojte na jednej nohe, zdvihnite druhú nohu a položte ju na vnútornú stranu stehna prvej nohy. Ruky spojte v prednej časti srdca a udržujte rovnováhu niekoľko sekúnd. Opakujte na druhú stranu.

Fish Pose

Toto cvičenie pomáha posilniť hornú časť chrbta a otvára hrudník.

  • Ležte na chrbte s nohami rovno a rukami pod sedacími kostami.
  • Dychajte hlboko a zdvihnite hrudník smerom nahor, opierajte sa o predlaktia.
  • Vydržte v tejto polohe niekoľko hlbokých nádychov a výdychov.

Plank (Doska)

Plank, známe aj ako „doska,“ je jedným z najúčinnejších spôsobov posilnenia chrbtových svalov a zlepšenia celkovej stability. Tento cvik je jednoduchý, ale náročný, pretože vyžaduje, aby ste udržiavali telo v rovnej polohe. To pomáha posilňovať svaly okolo chrbtového a brušného priestoru, čo zlepšuje držanie tela a znižuje napätie v chrbtici. Pre začiatočníkov môže byť cvičenie Plank náročné, a preto je dobré začať s kratším časom držania tejto polohy a postupne zvyšovať dobu.

Balasana (Child Pose)

Toto jednoduché cvičenie na konci tréningu pomáha uvoľniť chrbtové svaly a zlepšiť dýchanie. Sedíte na päte s chrbtom rovno a rukami natiahnutými pred seba. Sklonte sa dopredu a snažte sa dosiahnuť čelo na zem. Udržujte túto polohu niekoľko sekúnd.

Zlepšte svoje cvičebné aktivity s kvalitnými podložkami na cvičenie! Zabezpečte si pohodlné a bezpečné prostredie pre vaše cvičebné rutiny. Kliknite a vyberte si tu svoju ideálnu podložku!

Pravidelným cvičením týchto jogových a strečingových cvičení môžete udržať svoj chrbát silný, pružný a bez bolesti. Nezabudnite na dôležitosť správnej techniky a postupne zvyšujte intenzitu cvičení. Vaše chrbtové svaly vám za to poďakujú a zlepšíte celkovú pohodu svojho tela.


Publikovaný

v

,
...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *