Krčenie Ramien (Dumbbell Shrug): Sprievodca Cvikom na Trapézy

Krčenie Ramien (Dumbbell Shrug): Sprievodca Cvikom na Trapézy

Trapézové svaly sú súčasťou horného tela a zohrávajú dôležitú úlohu v podpore hlavy a krku. Silné a dobre tvarované trapézy nie sú len estetickým prínosom, ale tiež prispievajú k celkovej sile a postave horného tela. Jedným z najefektívnejších cvikov na precvičenie trapézov je Dumbbell Shrug, často nazývaný aj „Krčenie Ramien.“ V tomto článku sa dozviete viac o význame trapézových svalov, ako správne vykonávať tento cvik, a môžete si pozrieť video návod na postup.

Trapézy a ich Funkcia

Trapézové svaly sú trojstranný sval, ktorý sa rozprestiera od spodnej časti lebky až po hornú časť chrbta a ramien. Ich hlavnou funkciou je zdvíhanie a stiahnutie lopatiek, čo umožňuje pohyblivosť ramien a krku. Svaly trapézov tiež pomáhajú udržiavať správne držanie tela a zabezpečujú podporu hlavy. Silné a dobre vyvinuté trapézy môžu prispieť k zmierneniu bolesti v krku a ramenách a zlepšiť celkovú pohyblivosť horného tela.

Ako vykonávať Dumbbell Shrug (Krčenie Ramien):

1. Postavenie:

  • Stojte vzpriamene so šírkou bokov a nohami. Držte činky v oboch rukách pozdĺž tela. Vaše dlane by mali byť smerom k telu.

2. Zdvíhanie:

  • Pomaly zdvihnite ramená smerom hore tým, že dvíhate činky. Dôraz by mal byť na zdvíhaní ramien a nie na krútení tela.

3. Vrch:

  • Dosiahnite vrchol zdvíhania, kde sú vaše trapézy maximálne stiahnuté. Držte túto pozíciu na chvíľu a cíťte napätie v trapézových svaloch.

4. Spúšťanie:

  • Pomaly a kontrolovane spustite činky do východiskovej pozície.
Hexagonálna jednoručka 5-35kg

Hexagonálna jednoručka 5-35kg

Sada činiek 30 kg

Sada činiek 30 kg

Neoprénové činky 2x2kg

Neoprénové činky 2x2kg

Tip: Ako vybrať správnu činku: Praktický sprievodca pre nákup činiek

Video Návod na Dumbbell Shrug (Krčenie Ramien):

Tipy a Pokyny:

  • Kontrolujte váhu: Začnite s ľahšími činkami, aby ste sa uistili, že správne zvládate techniku. Postupne zvyšujte váhu, keď budete cítiť, že ste na to pripravení.
  • Správna technika: Dôležité je udržiavať pohyb čo najkontrolovaným a zabrániť trupovým pohybom. Dôraz by mal byť na samotných trapézových svaloch.
  • Opakovania a série: Začnite s 3 sériami po 10-12 opakovaní a postupne zvyšujte počet opakovaní, ako aj váhu činiek.
  • Dýchajte: Dýchajte pravidelne a vykonávajte nádychy pri zdvíhaní činiek a výdychy pri spúšťaní.

Sada činiek 30kg

⭐⭐⭐⭐⭐

Doručenie zdarma

Prečítajte si tiež: Recenzia Sady činiek 30kg: Praktický Nástroj na Domáci Tréning

Záver:

Cvik Dumbbell Shrug, známy aj ako „Krčenie Ramien,“ je jednoduchý, ale účinný spôsob, ako posilniť a tvarovať trapézové svaly. Bez ohľadu na vašu úroveň cvičenia, tento cvik môže prispieť k silným a dobre tvarovaným trapézam, čo zlepší vašu celkovú pohyblivosť a postavu horného tela. Nezabudnite na správnu techniku, kontrolované pohyby a postupné zvyšovanie záťaže, aby ste dosiahli najlepšie výsledky. Cvik Dumbbell Shrug je skvelým prídavkom do vášho cvičebného režimu na dosiahnutie silnejších a zdravších trapézov.


Publikovaný

v

...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *